Atrakcje w okolicy
Miejscowi mawiają, że tutaj wiatr ciągle wierci dziury w chmurach, bo zżera go ciekawość, co się dzieje na dole.
Wilki
Liczebność wilków w Bieszczadach wzrasta. W samym Bieszczadzkim Parku Narodowym są 4 watahy liczące prawie 40 osobników. Co jakiś czas mamy przyjemność słuchać hipnotyzującego wilczego wycia tuż pod domem. Jest to jeden z najpiękniejszych odgłosów bieszczadzkiej przyrody.
Niedźwiedzie
Bieszczady są główną ostoją niedźwiedzi brunatnych w Polsce. Bytuje tu kilkadziesiąt osobników. Najwięcej w nadleśnictwach Baligród, Stuposiany, Cisna i Wetlina. Są też regularnie widywane w naszym najbliższym otoczeniu.
Żubry
W Bieszczadach i okolicach żyje ponad 800 żubrów. Zostały tu sprowadzone 60 lat temu. Regularnie odwiedzają nas w Nomads' Hill, bo lubią nocować w sąsiednim lesie. Ich ślady można spotkać prawie wszędzie.
Puszczyki uralskie
Puszczyki uralskie w Polsce najliczniej gniazdują w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Zamieszkują stare lasy bukowe z domieszką jodły i świerka. Są aktywne nie tylko nocą, ale też w ciągu dnia. Regularnie krążą wokół Nomads' Hill. Słyszymy je często podczas wieczornego karmienia koni.
Rysie
Rysie zamieszkują stare bieszczadzkie lasy, szukając kryjówek w wykrotach, dużych dziuplach, jaskiniach, opuszczonych norach.
Są aktywne przeważnie od zmierzchu do świtu i trudno je spotkać. Są objęte ścisłą ochroną.
Jelenie
Jesienią bieszczadzka przyroda urzeka wyjątkowym, nocnym słuchowiskiem. Rykowisko jeleni to czas, gdy góry i lasy drżą od godowych pieśni byków. Mamy to szczęście, że ten wspaniały spektakl dźwięków rozgrywa się tuż pod naszym domem.
Bieszczadzkie Połoniny
Połoniny, czyli wysokogórskie łąki, to wizytówka Bieszczad. Rozciągają się z nich fantastyczne widoki na góry sięgające aż po horyzont. Unikatowa przyroda połonin chroniona jest przez Bieszczadzki Park Narodowy i Międzynarodowy Rezerwat Biosfery UNESCO "Karpaty Wschodnie".
Skansen w Sanoku
W tym największym w Polsce parku etnograficznym warto zobaczyć autentyczne drewniane budynki wiejskie - chałupy, stodoły, warsztaty rzemieślnicze, a także Galicyjski Rynek, budynki sakralne i dwór. Wraz z wyposażeniem ilustrują one życie codzienne oraz tradycje ludności Pogórzy, Beskidu Niskiego i Bieszczadów.
Muzeum Historyczne w Sanoku
Znajduje się w Zamku Królewskim w Sanoku. Gromadzi wspaniałą kolekcję sztuki sakralnej i cerkiewnej, w tym ikon. W muzeum mieści się też Galeria Zdzisława Beksińskiego. Można w niej zobaczyć niezwykłe dzieła jednego z najbardziej znanych polskich artystów XX wieku.
Dolina Osławy
Dolina rzeki Osławy to pogranicze Bieszczad i Beskidu Niskiego. Niegdyś tętniła życiem za sprawą wielokulturowości, do której w XIX wieku przyczyniła się Pierwsza Węgiersko-Galicyjska Kolej Żelazna, łącząca Budapeszt z Twierdzą Przemyśl. Teraz można tu obcować z sielskimi krajobrazami łagodnych gór i dziką przyrodą przepastnych karpackich lasów. To idealne miejsce do wycieczek pieszych i rowerowych, a także obserwacji dzikich zwierząt.
Szlak Architektury Drewnianej
Szlak architektury drewnianej w Bieszczadach i Beskidzie Niskim to przede wszystkich unikatowe drewniane budowle sakralne. W dolinie Osławy zobaczyć można zabytkowe cerkwie w Morochowie, Szczawnem, Rzepedzi, Turzańsku, Komańczy i Radoszycach.
Klasztor w Zagórzu
Zespół klasztorny oo. Karmelitów Bosych w Zagórzu obejmuje ruiny dawnego kościoła i klasztoru. W odrestaurowanej części znajduje się Centrum Kultury Foresterium, w którym można zobaczyć ekspozycję muzealną, a także pokaz multimedialny o historii klasztoru. Z wieży widokowej można podziwiać panoramę okolicy i zakole Osławy.
Warto zobaczyć
Gdzie dobrze zjeść
3 km, Zagórz
4 km, Tarnawa Górna
10 km, Lesko POLECAMY
14 km, Sanok POLECAMY
15 km, Sanok POLECAMY
15 km, Sanok
15 km, Sanok
15 km, Sanok
11 km, Kulaszne POLECAMY
50 km, Smerek POLECAMY
60 km, Wetlina POLECAMY
50 km, Wisłok Wielki
50 km, Smerek POLECAMY